Den udržitelného rozvoje 2019 - Udržíme náš kraj?

03.06.2019

Napříč celou Evropou se každoročně od 30. května do 5. června konají tisíce různých akcí: konference, výstavy, workshopy, semináře, filmová promítání, komunitní setkání, dny otevřených dveří a mnohé další aktivity. Rozmanitost pořádaných akcí je veliká, cíl jediný: dát najevo, že nám záleží na budoucnosti světa, v němž žijeme. Ostravský Den udržitelného rozvoje se uskuteční v pátek 31.5.2019 od 9 hodin na Masarykově náměstí a nese podtitul "Udržíme náš kraj".

Na této akci zjistíte, co vše patří do udržitelného rozvoje. Těšit se můžete na výrobky ze sociálních podniků Spirála, o.p.s. a Mental Café, bezemisní dopravu s Českým sportem, informace o třídění odpadů společně s OZO Ostrava, seznámíte se s pejsky, kteří pomáhají v rámci ukázky cannis terapie, vyzkoušíte si první pomoc s Českým červeným křížem, zasoutěžíte si... jednoduše řešeno strávíte příjemný den, který bude zároveň poučný.

Spirála o.p.s. zde představí mimo jiné Dobromilu, užitečné webové tržiště nabídek a poptávek, které propojuje pomáhající organizace s těmi, kdo je chtějí podpořit. Neziskovým organizacím umožní sdělit jejich aktuální potřeby a nabídnout firmám své služby, výrobky či jinou hodnotu za získanou podporu. Přijďte se přesvědčit, že naše vize, kterou s Dobromilou máme, se začíná efektivně naplňovat...

Položili jste si někdy otázku, co vlastně znamená "udržitelný rozvoj"? Každý dobrý hospodář od pradávna ví, že se o svůj statek má starat tak, aby z něj mohly žít i jeho děti. A to je přesně podstatou myšlenky udržitelného rozvoje - snaha spravovat naše přírodní, kulturní, hmotné a duchovní bohatství tak, aby se ho přinejmenším ve stejné míře dostávalo i těm, kteří přijdou po nás. Cílem této filosofie není nesmyslné utahování opasků, ale naopak zajištění blahobytu. Často k tomu stačí prostý selský rozum. Udržitelný rozvoj je způsob uvažování o světě, který se snaží tento selský rozum do našeho hospodaření vrátit.

Jak ale konkrétně změnit způsob našeho života tak, aby byl podle výše popsaných podmínek environmentálně, ekonomicky i společensky udržitelný? To prakticky řeší tzv. 17 cílů udržitelného rozvoje. Cíle udržitelného rozvoje jsou výsledkem tříletého procesu vyjednávání, který začal na Konferenci OSN o udržitelném rozvoji v roce 2012 v Riu de Janeiru. Jedná se o ambiciózní plán usilující do roku 2030 změnit svět k lepšímu. Kromě toho v České republice máme strategii udržitelného rozvoje, dokument ČR 2030. Jaké konkrétní závazky přijaly firmy a jednotlivci v Česku pro změnu světa k lepšímu, zjistíte ZDE.

Přijďte nahlédnout pod pokličku problematiky udržitelného rozvoje na "Masarykáč", jste srdečně zváni!