I mámy mají své dny – kampaň, která upozornila na duševní zdraví maminek

19.06.2023

Od začátku května jsme se věnovali duševnímu zdraví žen v těhotenství a po porodu.

Vnímáme, že je to také téma, které je třeba společnosti víc otevírat a přibližovat, protože psychika žen během tohoto náročného životního období je velice křehká. Čím víc se o tom bude mluvit, tím víc žen se nebude bát vyhledat pomoc nebo si říct o podporu svého okolí. 

Věděli jsme, že k tomu, abychom mohli veřejnosti předávat kvalitní informace, potřebujeme k sobě odborníka, který naše znalosti ještě doplní o své odborné stanovisko. Proto jsme oslovili psychiatričku MUDr. Alinu Kulakovskou, která kromě toho, že je lékařkou, se nedávno stala také mámou malé holčičky. Toto téma je jí tedy momentálně velmi blízké. Na Instagramu působí jako @nadsenapsychiatricka a snaží se obor psychiatrie přiblížit veřejnosti odlehčenou edukativní formou. 

Spojili jsme tedy síly a díky této spolupráci jsme pro vás vytvořili infografiky upozorňující na nejčastější psychické problémy, které ženy mohou během mateřství pociťovat. 

Kromě publikování osvětových infografik jsme oslovili i maminky, které si samy po porodu nebo během těhotenství prošly psychickými problémyJeden takový příběh jsme publikovali i na našem blogu. Věříme totiž, že tyto příběhy, které si maminky prožily, pomohou ostatním ženám se ztotožněním a dodají odvahu k tomu začít své problémy s duševním zdraví řešit. 

Spirála Ostrava v televizi

Aby naši kampaň vidělo co nejvíc lidí, obrátili jsme se na Českou televizi a domluvili reportáž, ve které upozorňujeme na tuto problematiku. Na reportáž se mrkněte na stránkách České televize. V reportáži kromě paní ředitelky Evy spatříte i naši markeťačku, Denisu, která má s poporodní depresí osobní zkušenost. 

V televizi jste nás mohli spatřit hned dvakrát. Jednou ve večerních Událostech v regionech a podruhé v pořadu Zajímavosti z regionu.

O tom, že televize vždy osloví velkou skupinu lidí jsme se opět přesvědčili na vlastní kůži. Volali a psali nám lidé z našeho okolí, že nás viděli. A to jsme naši účast v médiích nikde nešířili 😁

I mámy mají své dny – setkání v Ostravě

Završením celé kampaně bylo osobní setkání u nás ve Spirále, které jsme pojali jako sebepečující den pro ženy. Pro hosty jsme připravili dárečky, které nám poskytlo Notino. Ještě jednou moc děkujeme. 

V rámci dne si hosté poslechli 3 besedy od odborníků. 

Akci po přivítání a úvodním slovu paní ředitelky zahájila první besedou fyzioterapeutka Mgr. Tereza Sikorová, která mluvila o tom, co se děje s ženským tělem během těhotenství a po porodu. Upozorňovala na neduhy, které mohou ženy potkat, a také jak si s tím poradit. Naši hosté si dokonce některé základní cviky mohli vyzkoušet. Paní Tereza se kromě té klasické fyzioterapie zaměřuje i na gynekologickou fyzioterapii, díky které právě pomáhá ženám v těhotenství a po porodu.

Po fyzioterapeutické přednášce jsme na poli řečníku přivítali pana gynekologa MUDr. Karla Fouska, který se ve své přednášce zaměřil na to, jaký vliv má psychika těhotné ženy na vývoj dítěte. Přednáška to byla odborná, podložená vědeckými výzkumy a pro spoustu posluchačů velmi přínosná. Chceme ještě jednou panu doktorovi poděkovat, že pozvání k nám na přijal a to navíc bez honoráře. 

Poslední besedující pak byla "naše" paní psychiatrička MUDr. Alina Kulakovská, která svou přednášku pojala autenticky. Ženy si během besedy samy sdílely své zkušenosti, probíhaly diskuze a otevřeně se povídalo o všech nástrahách mateřství. Vše samozřejmě zaměřené na psychiku žen. Sdílení vlastních příběhů a zkušeností bylo opravdu velmi fajn. Všechny přítomné maminky pak zjistily, že v tom nejsou samy a není to nic neobvyklého, když v těhotenství nebo po porodu necítí to všudypřítomné štěstí, které nám společností bývá podsouváno. 

Kromě přednášek si naši hosté mohli během celého dopoledne zakoupit dobrůtky z našeho cateringu, podpořit nás koupí výrobků z šicí dílny a sociálně terapeutických dílen a nebo si pořídit krásné mušelínové kousky od Mušelíny, která s námi spolupracuje. Pro děti jsme měli připravený prostor v dětském koutku. Na závěr nám přijela udělat lekci jógy Monika Žídková ze studia YoGaia – zdarma a za to velice děkujeme!

Byl to moc prima den a věříme, že se brzy setkáme na další akci! 

A co dál?

Pokračujeme v osvětě! Ještě nás čeká doručit letáčky do ordinací lékařů v Ostravě, protože je důležité, aby ženy věděly, co se s nimi děje a na koho se můžou obrátit. Rádi bychom pokračovali i v setkávání se spolu a budování komunity kolem nás. Přesvědčili jsme se, že to sdílení a povídání si o tom, co nás trápí a ventilování svých pocitů, pomáhá.

Paní psychiatričku si chceme "nechat", tudíž věříme, že společně ještě duševní zdraví maminek otevřeme.

Teď potřebujeme my vás! 

Líbila se vám květnovo-červnová kampaň? Podpořte nás 🙂

Za tím vším totiž kromě spousty práce stojí i spousta peněz. Tuto kampaň jsme mohli zrealizovat jen díky štědrému příspěvku firmy Raynet, ale protože v tom chceme pokračovat dál a chceme otevírat i další stigmatizovaná témata týkající se psychického zdraví, potřebujeme vás a vaši podporu. 

Přidejte se k nám a pojďte s námi šířit osvětu, destigmatizovat a podporovat lidi s duševním onemocněním. 

 

Vážíme si každého příspěvku. Děkujeme!