Ostravský NášUp je vítězem 3. běhu Impact First
Ve čtvrtek 6. dubna se v pražském Impact Hubu konalo slavnostní zakončení již 3. běhu akceleračního programu Impact First, určeného pro neziskové organizace a společensky prospěšné podniky. Vítězem tohoto běhu se stal ostravský sociální podnik Spirála se svým projektem NášUp. Společnost nabízí cateringové služby a údržbu zeleně, prostřednictvím těchto činností integruje lidí s duševním onemocněním do pracovního prostředí a zároveň jim tak pomáhá znovu nalézt své místo v životě. Projekt získává finanční odměnu ve výši 50 000 Kč od České spořitelny a další podporu mentora týmu.
Porota vybírala ze šesti projektů, které
prošly do finále. Hlavním kritériem při jejím rozhodování byl posun
projektu za dobu konání akcelerátoru, dále pak kvalita týmu a
společenský dopad.
"V tomto ročníku jsme měli mimořádně těžké
rozhodování a vítěz byl pro nás všechny ve finále velkým překvapením,"
říká Radek Bedřich, z České spořitelny, který v porotě zasedl spolu se
Silke Horákovou, z Czech Private Equity and Venture Capital Associaton, a
Romanem Bojkem z Impact Hub Praha. "Myslíme si, že prosperitu této zemi
nepřinášejí pouze podniky orientované jen na byznys, ale i aktivní
neziskové organizace a sociální podniky, jejichž primárním cílem není
zisk, ale podpora komunity a snaha o udržitelnost jejího kvalitního
života. Chceme proto podporovat aktivní týmy v oblasti společensky
prospěšného podnikání a Impact First je pro tuto činnost skvělým
nástrojem," dodává Radek Bedřich.
NášUp je ostravským sociálním projektem, který založily dvě sociální pracovnice a jejichž hlavním cílem je pomáhat duševně nemocným v jejich začlenění do společnosti. Eva Krestová, jedna ze zakladatelek podniku, k vítězství v Impact First říká: "Máme obrovskou radost z naší výhry a jsme rády, že jsme se rozhodly do akcelerátoru vstoupit. Účast v něm nás stála hodně sil, ale to, co jsme se naučily, stojí za to. Impact First nám úplně změnil způsob myšlení, přišly jsme do něj jako dvě bývalé sociální pracovnice, co měly neziskovku a chtěly pomáhat. Po čtyřech měsících odcházíme jako organizace, která ví jak fungovat a jak propojit ziskovou a sociální stránku svého podniku. Díky našim mentorům a konzultantům jsme si ověřili myšlenku, že se dá podnikat i s lidmi, kteří jsou ve svém životním působení omezeni."
Impact First organizuje síť Impact Hub a je součástí nabídky programu sociálního bankovnictví České spořitelny, která úspěšným účastníkům nabízí i možnost financování jejich projektů formou úvěru.
Ocenění si
odnesl také projekt Škola 21, který získal členství v Impact Hubu.
"Rozhodli jsme se udělat malou výjimku z pravidel a nabídnout týmu Školy
21 měsíční členství v našem Impact Hubu. Poté, co jsme tento tým v
akcelerátoru poznali, se domníváme, že v rámci rozvoje jejich projektu
jim propojení na síť dalších podnikatelů a zázemí Hubu může pomoci,"
říká Lenka Krákorová, koordinátorka programu Impact First a manažerka
Impact Hubu Praha
Do cílové rovinky neběželi vítězové sami. Finální části programu se zúčastnilo šest organizací, které prošly několika náročnými výběrovými koly prezentací před porotou a mentory. Mezi tyto projekty patří:
Autonapůl - první český carsharing, jehož cílem je nabídnout jednoduchou, výhodnou a ohleduplnou službu mobility ve všech větších městech ČR.
Mufánkov - jedinečný vzdělávací systém vycházející z konceptu Montesorri pedagogiky upravené pro potřeby 21. století, který bude založen na uceleném systému - jesle, mateřská škola, ZŠ a vzdělávání veřejnosti
Strom života - novojičínský mobilní hospic, který poskytuje nevyléčitelně nemocným péči 24/7, a to nejen péči sociální, ale také psychoterapeutickou a duchovní přímo v jejich domácím prostředí. Zároveň také pomáhá rodinám vyrovnat se s těžkou životní zkouškou.
Škola 21 - neformální vzdělávací platforma pro mladé lidi, která nabízí možnosti v oblasti sebepoznání, komunikace, kreativity atd.
Zámek Omlenička - cílem neziskové organizace je vybudovat centrum péče o děti a vzdělávání v Jihočeském kraji.
Impact First je akcelerační program vytvořený na míru sociálním podnikům a neziskovým organizacím. Jeho cílem je vybudovat komunitu podnikatelů, kteří jsou nezávislí na grantové a dotační podpoře a zároveň jsou úspěšní v oblasti sociálního podnikání. Smyslem jejich každodenní práce je pozitivní ovlivňování okolí a společnosti. Je založen na mezinárodních zkušenostech, které jasně ukazují, že je možné setřít hranice mezi neziskovým a komerčním světem.