Setkání U Oblouku pro duševní zdraví
Obecně prospěšná společnost Spirála, poskytující sociální služby a chráněné zaměstnávání lidem s duševním onemocněním v Ostravě, již popáté pořádá ve dnech od 10. do 11. října 2019 Setkání U Oblouku. Tato tradiční akce s destigmatizačním charakterem je určená široké veřejnosti a spadá do Týdnů duševního zdraví, které nám opět připomínají, že zdraví máme jen jedno a zdraví psychické je stejně důležité jako zdravé tělo.
Ve čtvrtek 10. října čeká návštěvníky Cineportu v Provozu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovicích od 17 hodin projekce filmu Paralelní životy s následnou besedou. Paralelní životy musí žít většina lidí s duševním onemocněním, kdy vnitřní svět skrývají před tím vnějším, jinak je čeká stigmatizace, neúcta a v krajnosti izolace za zdmi ústavů. Film odkrývá cesty, jak řešit současný stav psychiatrické léčby v ČR. Na projekci filmu navazuje od 18 hodin beseda Moje jméno není diagnóza, kde se mimo jiné seznámíte s duševním onemocněním z pohledu člověka, který jej prožívá. Beseda proběhne za účastí MUDr.Jany Schwarzové, psychiatričky psychiatrického oddělení Fakultní nemocnice Ostrava a Martina Okáče, který se angažuje v iniciativě Na rovinu Národního ústavu duševního zdraví. Zváni jsou všichni, koho zajímá problematika duševního onemocnění a chtějí třeba i podpořit někoho blízkého, kdo s duševním onemocněním denně bojuje.
V pátek 11. října Setkání U Oblouku tradičně zakotví v porubské Kafárně U Oblouku. Od 14 do 18 hodin Vás zde čekají tvořivé workshopy pro všechny. Budeme společně malovat na textilní nákupní tašky, vytvářet podzimní věnečky a zkoušet si další rukodělné techniky. Od 17 hodin proběhne vernisáž výstavy fotografií Setkání s bolestí duše. Uvidíte fotografie hned tří ostravských autorů, kteří mají blízkou zkušenost s duševním onemocněním. O hudební část večera se postará od 18 hodin František Kuča, kytarista ostravské formace Café Industrial. Jeho hudba Vám udělá dobře na duši...
"Setkání U Oblouku přinese letos ve dvou dnech osvětový i zábavný program, jehož zastřešující myšlenkou je snížení nálepkování duševně nemocných lidí ve společnosti. "Návštěvníci například ochutnají výtečné občerstvení, které připravili naši zaměstnanci z řad lidí se zkušeností s duševním onemocněním," láká návštěvníky ředitelka Spirály o.p.s., paní Darja Koťátková. "V neposlední řadě nám jde o zlepšení přístupu lidí k jejich vlastnímu duševnímu zdraví." dodává.
Spirála o.p.s. nabízí veřejnosti služby v oblasti kavárenské a cateringové činnosti, údržby zeleně a veřejného prostranství a provozuje šicí dílnu. "Zaměstnáváme v těchto službách veřejnosti přes 20 lidí s duševním onemocněním a pomáháme jim tak v jejich adaptaci do běžného způsobu života. Společnost se naštěstí o problematiku duševního zdraví zajímá čím dál tím více a je to dobře, protože tyto potíže mohou v průběhu života potkat každého z nás nebo našich blízkých. " doplňuje Eva Krestová, hlavní organizátorka "Setkání".
Přijďte se přesvědčit, že zdravotně postižení mají rovnou šanci pracovat a seberealizovat se v životě. Duševní nemoc NENÍ nálepka. Setkání U Oblouku bude realizováno za finanční podpory Moravskoslezského kraje, obecního úřadu Ostrava - Poruba a Nadace umění pro zdraví. Na akci se s námi podílí projekt iniciativy Na rovinu s názvem Destigmatizace lidí s duševním onemocněním v ČR, jehož cílem je pomáhat čelit stereotypům o duševním zdraví a nemoci - více ZDE.