Umění lidem a návštěvníkům Kafárny

27.02.2019

Lidé bez domova, senioři z domovů důchodců, děti z dětských domovů a lidé z nízkoprahových center - ti všichni se zapojili do sociálního projektu Umění lidem, který představí obecně prospěšná společnost Spirála 7.3.2019 v Kafárně U Oblouku v Ostravě - Porubě. Vernisáž autorů z řad sociálně znevýhodněných lidí, žijících v sociálních zařízeních, proběhne od 17 hodin. Díla, která vznikají v rámci projektu Umění lidem, bude možné i zakoupit a z každého prodaného obrazu pak poputuje část zisku zpátky do těchto sociálních zařízení na rozvoj kulturních a společenských aktivit. Hudební produkci zajistí duo Two Jazzy: zpěv, saxofon - Kryštof Janáček, klávesy - Honza Večeřa.

Za projektem stojí studentka Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, Klára Schön. Cílem projektu je navázat kontakt mezi moderním uměním a lidmi, kteří běžně nemají přístup k výtvarné tvorbě, ale jsou kreativní a odhodlaní získat nové zkušenosti a vyzkoušet si nové techniky tvorby. "Projekt Umění lidem je pro mě velice důležitý, jelikož mám potřebu sdílet s lidmi to, jak je umění obohacující. Díky tomuto projektu mohu umění vnést do zařízení, ve kterých se o umění příliš nemluví.", říká Klára Schön, zakladatelka projektu.

Obrazy malují klienti sociálních, školských a zdravotnických zařízení na workshopech (tvořivých dílnách) za asistence studentů z řad uměleckých a sociálně zaměřených škol. Cílem projektu je obohatit životy lidí v těchto zařízeních a rozvíjet komunikaci mezi běžnou populací a sociálně znevýhodněnými skupinami. Přínos nespočívá pouze v darování finančního obnosu obdrženého z prodeje obrazů, ale je v něm i kus osobního prožitku tvůrce. Workshopy samotné tak nejsou pouhým ¨honem¨ za uměleckým výtvorem, ale otevírají lidem cestu naplněnou seznámením, komunikací a porozuměním.

Díla vzniklá na workshopech jsou také převáděna do digitální grafiky vhodné pro tisk. Vzniklé grafiky jsou následně nabízeny firmám, návrhářům a designérům, kteří jsou schopni je přenést na své výrobky. Spolupráce s českou módní návrhářkou Ladou Vyvialovou ukazuje, že je tento koncept úspěšný - Lada grafiky tiskne na své produkty, ze kterých se stávají ojedinělá a nenapodobitelná módní/umělecká díla s příběhem. Obléci tak můžete třeba šaty s originální tvorbou. "Jsme rádi, že jsme navázali spolupráci s Klárou Schön, protože si myslíme, že projekt Umění lidem má smysl. Naše Kafárna je v zimním období otevřená jen na smluvené akce, proto je potřeba si prohlídku výstavy domluvit předem na telefonním čísle 608 861 149.", upozorňuje Jakub Koťátko, koordinátor výstavy.

Do týmu dobrovolníků příjímá projekt Umění lidem nadšence do umění a sociální práce, kteří by chtěli pomáhat s workshopy. Zkušenosti nejsou podmínkou, vše se naučíte. Více informací o projektu Umění lidem najdete na webových stránkách www.umenilidem.cz