Co se u nás děje

Tisková zpráva, Ostrava 10.10.2018

Setkání u Oblouku pro duševní zdraví

Obecně prospěšná společnost Spirála, která podporuje lidi s duševním onemocněním, pořádá pro Ostravany i letos pohodové Setkání u Oblouku v tréninkové kavárně Kafárna. Akce proběhne ve středu 10.10. 2018 od 16 hodin v Porubě U Oblouku 501/10. Setkání u Oblouku je součástí celorepublikové kampaně "Týdny pro duševní zdraví", která si klade za cíl pomáhat čelit stereotypům o duševním zdraví a nemoci.

A co všechno letošní "Setkání u Oblouku" přinese? "Pro návštěvníky je připraven zábavný kulturně - společenský program, který zahrnuje tvořivé workshopy, hudební vystoupení kapely Evamore a vernisáž "Setkání s bolestí duše" od autorů, kteří mají životní zkušenost s duševním onemocněním. Na akci mohou návštěvníci ochutnat výtečné občerstvení připravené našimi zaměstnanci se zdravotním postižením," říká ředitelka Spirály o.p.s., paní Darja Šlahorová. Přijďte se přesvědčit, že zdravotně postižení mají rovnou šanci pracovat a seberealizovat se v životě. Duševní nemoc nemusí být koncem běžných životních radostí a starostí, ale potkat může každého z nás. Pojďme o tom mluvit...

Spirála o.p.s. poskytuje lidem s duševním onemocněním sociální služby, zejména je podporuje v oblasti rozvoje pracovních kompetencí. Veřejnosti pak nabízí služby v oblasti kavárenské a cateringové činnosti, údržby zeleně a v nově také provozuje šicí dílnu. "Zaměstnáváme přes 20 lidí s duševním onemocněním a pomáháme jim v jejich adaptaci do běžného života. Také letos se podílejí na samotné přípravě a realizaci Setkání u Oblouku 2018, akce, která nám připomíná, že i duševní zdraví máme jen jedno," doplňuje Eva Krestová, spoluzakladatelka Spirály a koordinátorka projektu. Akci finančně podpořil Moravskoslezský kraj, Městský obvod Ostrava - Poruba a Nadace Umění pro zdraví.

Setkání se uskuteční na podporu celorepublikové kampaně "Týdny pro duševní zdraví", která bojuje lepší informovaností veřejnosti proti předsudkům a mýtům spojeným s duševními nemocemi. Kampaň vrcholí právě 10. října, který je Světovým dnem duševního zdraví.

Více o kampani Týdny pro duševní zdraví na https://www.tdz.cz


Tisková zpráva, Ostrava 13.6.2017

V domě energetiky se podávala anglická snídaně

V úterý 13. června v ostravském Domě energetiky servírovala obecně prospěšná společnost Spirála pravou anglickou snídani: opékané klobásky, slaninu, vejce, fazole, grilované žampiony a pečivo. Zakoupením chutné snídaně podpořili zaměstnanci Skupiny ČEZ sociální podnik, který pomáhá duševně nemocným v jejich opětovném začlenění do společnosti.

Energetici si koupili snídaně a svačiny od společnosti Spirála v rámci akce "Plníme přání snídaní". Podpořili tak činnost této organizace, která pomáhá lidem se zkušeností s duševním onemocněním. "Spirála vytvořila sociálním projekt NášUP, který nabízí cateringové služby a údržbu zeleně a prostřednictvím těchto činností integruje lidí s duševním onemocněním do pracovního prostředí a zároveň jim tak pomáhá znovu nalézt své místo v životě. V Ostravě - Porubě provozujeme také tréninkovou Kafárnu, kde se naši klienti učí znovu zvládat každodenní činnosti a získávají tak odvahu a samostatnost. Práce jim dodává sebevědomí a hlavně pocit, že jsou užiteční a potřební," řekla Darja Šlahorová, ředitelka Spirály.

"Plníme přání, myslíme na druhé" je charitativním projektem Skupiny ČEZ, jejích zaměstnanců a Nadace ČEZ. Oblast podpory vybírají zaměstnanci Skupiny ČEZ, sami také doporučují organizace a jednotlivce, ke kterým by měla pomoc směřovat. Prodejem domácích závinů, muffinů, koláčků, sušenek a anglické snídaně utržil sociální podnik Spirála cca 10 400 Kč.  


Tisková zpráva, Praha 10. 4. 2017

Ostravský NášUp je vítězem 3. běhu Impact First


Ve čtvrtek 6. dubna se v pražském Impact Hubu konalo slavnostní zakončení již 3. běhu akceleračního programu Impact First, určeného pro neziskové organizace a společensky prospěšné podniky. Vítězem tohoto běhu se stal ostravský sociální podnik Spirála se svým projektem NášUp. Společnost nabízí cateringové služby a údržbu zeleně, prostřednictvím těchto činností integruje lidí s duševním onemocněním do pracovního prostředí a zároveň jim tak pomáhá znovu nalézt své místo v životě. Projekt získává finanční odměnu ve výši 50 000 Kč od České spořitelny a další podporu mentora týmu.

Porota vybírala ze šesti projektů, které prošly do finále. Hlavním kritériem při jejím rozhodování byl posun projektu za dobu konání akcelerátoru, dále pak kvalita týmu a společenský dopad.
"V tomto ročníku jsme měli mimořádně těžké rozhodování a vítěz byl pro nás všechny ve finále velkým překvapením," říká Radek Bedřich, z České spořitelny, který v porotě zasedl spolu se Silke Horákovou, z Czech Private Equity and Venture Capital Associaton, a Romanem Bojkem z Impact Hub Praha. "Myslíme si, že prosperitu této zemi nepřinášejí pouze podniky orientované jen na byznys, ale i aktivní neziskové organizace a sociální podniky, jejichž primárním cílem není zisk, ale podpora komunity a snaha o udržitelnost jejího kvalitního života. Chceme proto podporovat aktivní týmy v oblasti společensky prospěšného podnikání a Impact First je pro tuto činnost skvělým nástrojem," dodává Radek Bedřich.

NášUp je ostravským sociálním projektem, který založily dvě sociální pracovnice a jejichž hlavním cílem je pomáhat duševně nemocným v jejich začlenění do společnosti. Eva Krestová, jedna ze zakladatelek podniku, k vítězství v Impact First říká: "Máme obrovskou radost z naší výhry a jsme rády, že jsme se rozhodly do akcelerátoru vstoupit. Účast v něm nás stála hodně sil, ale to, co jsme se naučily, stojí za to. Impact First nám úplně změnil způsob myšlení, přišly jsme do něj jako dvě bývalé sociální pracovnice, co měly neziskovku a chtěly pomáhat. Po čtyřech měsících odcházíme jako organizace, která ví jak fungovat a jak propojit ziskovou a sociální stránku svého podniku. Díky našim mentorům a konzultantům jsme si ověřili myšlenku, že se dá podnikat i s lidmi, kteří jsou ve svém životním působení omezeni."

Impact First organizuje síť Impact Hub a je součástí nabídky programu sociálního bankovnictví České spořitelny, která úspěšným účastníkům nabízí i možnost financování jejich projektů formou úvěru.

Ocenění si odnesl také projekt Škola 21, který získal členství v Impact Hubu. "Rozhodli jsme se udělat malou výjimku z pravidel a nabídnout týmu Školy 21 měsíční členství v našem Impact Hubu. Poté, co jsme tento tým v akcelerátoru poznali, se domníváme, že v rámci rozvoje jejich projektu jim propojení na síť dalších podnikatelů a zázemí Hubu může pomoci," říká Lenka Krákorová, koordinátorka programu Impact First a manažerka Impact Hubu Praha

Do cílové rovinky neběželi vítězové sami. Finální části programu se zúčastnilo šest organizací, které prošly několika náročnými výběrovými koly prezentací před porotou a mentory. Mezi tyto projekty patří:

  • Autonapůl - první český carsharing, jehož cílem je nabídnout jednoduchou, výhodnou a ohleduplnou službu mobility ve všech větších městech ČR.

  • Mufánkov - jedinečný vzdělávací systém vycházející z konceptu Montesorri pedagogiky upravené pro potřeby 21. století, který bude založen na uceleném systému - jesle, mateřská škola, ZŠ a vzdělávání veřejnosti

  • Strom života - novojičínský mobilní hospic, který poskytuje nevyléčitelně nemocným péči 24/7, a to nejen péči sociální, ale také psychoterapeutickou a duchovní přímo v jejich domácím prostředí. Zároveň také pomáhá rodinám vyrovnat se s těžkou životní zkouškou.

  • Škola 21 - neformální vzdělávací platforma pro mladé lidi, která nabízí možnosti v oblasti sebepoznání, komunikace, kreativity atd.

  • Zámek Omlenička - cílem neziskové organizace je vybudovat centrum péče o děti a vzdělávání v Jihočeském kraji.

Impact First je akcelerační program vytvořený na míru sociálním podnikům a neziskovým organizacím. Jeho cílem je vybudovat komunitu podnikatelů, kteří jsou nezávislí na grantové a dotační podpoře a zároveň jsou úspěšní v oblasti sociálního podnikání. Smyslem jejich každodenní práce je pozitivní ovlivňování okolí a společnosti. Je založen na mezinárodních zkušenostech, které jasně ukazují, že je možné setřít hranice mezi neziskovým a komerčním světem.

Impact First organizuje síť Impact Hub a je součástí nabídky programu sociálního bankovnictví České spořitelny, která úspěšným účastníkům nabízí i možnost financování jejich projektů formou úvěru.