Kafárna hostí Vzdělávací program pro rodinné příslušníky lidí s psychotickým onemocněním

24.08.2019

Potýká se někdo z vašich blízkých s psychotickým onemocněním? Nevíte, jak o tom v rodině mluvit? Co vlastně jeho diagnóza znamená? Dostane se z toho někdy? Bojíte se, že to postihne i Vás? Máte někdy pocit, že jste v tom úplně sami? Pak se staňte účastníkem Vzdělávacího programu pro rodinné příslušníky lidí s psychotickým onemocněním.

Program se uskuteční v rámci iniciativy NA ROVINU Národního ústavu duševního zdraví v podobě cyklu 6 setkání, která proběhnou v naší "spirálácké" Kafárně U Oblouku (U Oblouku 501/10, Ostrava - Poruba) v termínech 12.9., 19.9., 26.9., 3.10., 10.10. a 17.10. 2019 vždy od 16:00 do 19:00.

Setkáte se s lidmi, kteří procházejí podobnými zkušenostmi jako Vy. S lidmi, jejichž blízký také prožívá duševní onemocnění. Vytvoříme pro Vás bezpečný prostor, abyste své zkušenosti mohli sdílet.

Součástí programu je:

- edukace v oblasti psychotických onemocnění se zaměřením na příčiny, projevy, průběh a léčbu

- možnosti prevence relapsu a rozpoznání časných varovných příznaků nemoci

- představení konceptu zotavení a lidských práv pacientů s duševním onemocněním

- představení efektivních způsobů komunikace

- obeznámení s probíhající Reformou psychiatrické péče a možnostech zapojení v regionu, podpora a kontakt na odborníky v kraji

Program je veden odborníky z oblasti péče o duševní zdraví spolu s lektorem s vlastní zpracovanou zkušeností s duševním onemocněním. 

V případě zájmu o účast a pro více informací kontaktujte Marii Kyškovou marie.kyskova@nudz.cz

Maximální kapacita programu je omezená na 10 účastníků v rámci jednoho termínu.

O iniciativě NA ROVINU

Iniciativa NA ROVINU usiluje o snížení stigmatizace a diskriminace lidí s duševním onemocněním a zlepšení přístupu lidí k duševnímu zdraví a je realizovaná v rámci projektu Destigmatizace, který je součástí reformy psychiatrické péče v ČR. Projekt řeší nutnost zajištění efektivní a na poznatcích založené destigmatizace lidí s duševním onemocněním a její komunikaci v ČR. Podle dostupných údajů prožije duševní onemocnění v Česku ročně každý pátý člověk. Tito lidé čelí nesnázím nejen zdravotní, ale i sociální povahy. Jedním z nejzávažnějších problémů sociální povahy je právě stigmatizace, která vede k vyloučení a znevýhodnění v mnoha oblastech. Stigmatizace je často vnímána jako tíživější než samotné zdravotní problémy, jelikož vede k výraznému snížení kvality života.

Více informací naleznete ZDE.