Setkání U Oblouku pro duševní zdraví

26.09.2020

Již pošesté pořádáme ve dnech od 5. do 6. října 2020 Setkání U Oblouku. Tato tradiční akce s destigmatizačním charakterem je určená široké veřejnosti a spadá do Týdnů duševního zdraví. Tentokrát se však v Porubě nepotkáme u Oblouku, ale v Komunitním centru Všichni spolu.


V pondělí 5. října čeká návštěvníky porubského komunitního centra Všichni spolu od 16:00 hodin beseda "Bez filtru". Můžete se těšit na povídání s Vladimírou Osadníkovou z centra Anabell, z.ú., které pomáhá osobám s poruchou příjmu potravy a nejen jim.

Po skončení besedy od 17:30 bude promítání dokumentárního filmu Bylo jednou jedno město bláznů, který pojednává o deinstitucionalizačních změnách v psychiatrické léčebně v italském Terstu skrze příběhy pacientů i členů personálu. O shlédnutém filmu a našich vlastních zkušenostech budeme diskutovat se zástupci iniciativy Na rovinu, která usiluje o snížení stigmatizace a diskriminace lidí s duševním onemocněním a zlepšení přístupu lidem s duševním onemocněním. Zváni jsou všichni, koho zajímá problematika duševního onemocnění a chtějí třeba i podpořit někoho blízkého, kdo s duševním onemocněním denně bojuje.


V úterý 6. října se opět uvidíme v komunitním centru Všichni spolu, kde budou od 15. hodin probíhat Tvořivé workshopy pro všechny. Budeme společně malovat na nákupní textilní tašky a zkoušet si další rukodílné techniky. Od 17. hodin proběhne vernisáž výstavy fotografií Setkání s bolestí duše. Uvidíte díla autorů, kteří mají zkušenost s duševním onemocněním. O hudební část večera se postará od 18. hodin koncert tria EVAMORE (beskydský folklor v současném hávu). Jejich příjemná hudba Vám udělá dobře na těle i na duši.


"Setkání U Oblouku přinese letos ve dvou dnech osvětový i zábavný program, jehož zastřešující myšlenkou je snížení nálepkování duševně nemocných lidí ve společnosti. "Návštěvníci například ochutnají výtečné občerstvení, které připravili naši kolegové, kteří sami bojují s různými zdravotními handicapy," láká návštěvníky ředitelka Spirály Ostrava, paní Eva Krestová. "V neposlední řadě nám jde o zlepšení přístupu lidí k jejich vlastnímu duševnímu zdraví." dodává.


Spirála Ostrava nabízí veřejnosti služby v oblasti cateringové činnosti, údržby zeleně a veřejného prostranství a provozuje šicí dílnu. "Zaměstnáváme v těchto službách veřejnosti přes 20 lidí s duševním onemocněním a pomáháme jim tak v jejich adaptaci do běžného způsobu života. Společnost se naštěstí o problematiku duševního zdraví zajímá čím dál tím více a je to dobře, protože tyto potíže mohou v průběhu života potkat každého z nás nebo našich blízkých. " Helena Křemenová, hlavní organizátorka "Setkání".


Přijďte se přesvědčit, že zdravotně postižení mají rovnou šanci pracovat a seberealizovat se v životě. Duševní nemoc NENÍ nálepka. Setkání U Oblouku bude realizováno za finanční podpory Moravskoslezského kraje, obecního úřadu Ostrava - Poruba a Nadace umění pro zdraví. Na akci se s námi podílí projekt iniciativy Na rovinu s názvem Destigmatizace lidí s duševním onemocněním v ČR - více na www.narovinu.net. a dále společnost Anabell, z.ú..