Spirála v době koronaviru

22.03.2020

Všichni v posledních týdnech napjatě sledujeme situaci kolem šíření koronaviru v České republice a ve světě. I ve Spirále jsme přijali nutná související opatření. Zde máte jejich přehled.

Od 18.3. z nařízení MPSV nebudeme moci běžným způsobem poskytovat službu sociálně terapeutické dílny Kafárna, sociální pracovnice pro vás ale budou na Skypu STD Kafárna a na telefonu 731 079 204. Při potřebě služby Sociální rehabilitace Na jihu, prosím také nejdříve o telefonní kontakt nebo Skype Sociální rehabilitace Najihu, tel. 731 781 757. Kavárna je pro veřejnost uzavřená, pracoviště G-centrum je v minimálním provozu.

Odpadly nám všechny cateringové a prodejní akce. Bude to velký zásah do naší finanční situace.

Naše šicí dílna, ale využívá veškeré kapacity a volné personální kapacity dalších týmů a vrhla se do akce "šijeme bavlněné roušky". Aktuální nedostatek jednorázových roušek nás vedl k rozhodnutí přispět do boje s virem výrobou látkových roušek, které lze použít opakovaně - je nutné je však po použití vyvařit a vyžehlit.

V šicí dílně Spirály tak v těchto dnech vznikají desítky ústenek k opakovanému použití ze 100% bavlny. Nezabraňují tomu, aby se člověk nakazil, ale minimálně zabrání nekontrolovanému šíření virů dál mezi lidi. První várka bude distribuována mezi seniory v bytovém domě na ulici Čujkovova 30 v Ostravě, v němž sídlí vedení Spirály a šicí dílna.

Proč má smysl nosit látkovou roušku, když zcela neochrání před nákazou koronavirem?

Odborníci se shodují, že nošení látkové ústenky je jedním ze způsobů, jak zastavit šíření viru. Nošení jakýchkoliv roušek má významný preventivní smysl v tom, že mohou zastavit jemné kapénky ze slin, kterými se vir šíří. Pro určitou skupinu lidí může znamenat onemocnění s velmi závažným průběhem, zatímco u jiné části populace má velmi slabý průběh. Můžeme tedy předpokládat, že se mezi námi pohybuje několik stovek lidí, kteří vir přenášejí a sami si toho nejsou vědomi. Pokud by i tito lidé nosili třeba zrovna naši roušku ze Spirály, pak by okolí bylo lépe chráněno před dalším šířením viru. Navštivte skupinu Šijeme roušky na facebooku.

Koronavirus se projevuje zvýšenou teplotou nad 38 stupňů, suchým kašlem a bolestmi svalů a kloubů, průjmem aj. Takové projevy však může mít i běžné chřipkové onemocnění, proto je nezbytné vyšetření. Pokud máte podezření, že jste nakaženi koronavirem, kontaktujte linku 1212, kde budete informováni o dalším postupu.

Doufáme, že patříte k většině těch šťastnějších, u kterých se výše popsané symptomy neprojevují. Protože v dnešních dnech platí více než kdy jindy, že prevence je základ, sepsali jsme pro Vás několik rad jak minimalizovat riziko nákazy virem COVID-19:

a. dodržujte zásady respirační hygieny, často si myjte ruce mýdlem a teplou vodou

b. pokud možno, vyhýbejte se kontaktu s osobou, která jeví příznaky onemocnění dýchacích cest

c. používejte dezinfekční prostředky s plně virucidním účinkem

d. nezdržujte se v místech s vyšším počtem lidí

e. jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním, by měli dodržovat pravidla respirační hygieny - tj. při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv dlaní (kapénky se pak mohou přenést dál) a používat ústenku tak, aby omezili možnost přenosu nákazy na okolí

f. často (co 15 min.) pijte alespoň trochu vlažného nápoje

Aktuálně máme na šití roušek naplněné kapacity. Ale pokud jste poskytovatelé sociálních služeb, či další potřebné neziskové organizace, napište nám, evidujeme vaše potřeby na portálu Dobromila a budeme se snažit vás propojit a nabídnout pomoc.

Věříme, že díky zodpovědnému chování nás všech dojde k postupnému oslabení epidemie viru COVID-19. Udělejme pro to maximum!